Dla wygody odwróć telefon i przeglądaj stronę w poziomie!
Bezpiecznie narowerze
Zobacz film
Na białym tle pojawia się logo, kolejno: niebiesko-czerwona tabliczka z napisem "Po Warszawie" na niebieskim tle, "pieszo i na kółkach" na tle czerwonym.
Następnie pojawia się czerwony herb Warszawy, biało-złota syrena z mieczem i tarczą, nad nią korona, obok napis: "projekt finansuje miasto stołeczne Warszawa".
Pojawia się logo MDK Łazienkowska, trzy falujące linie, uginające się na środku, w kolorach od góry żółty, zielony, niebieski. Nad żółtą linią znajduje się czerwony okrąg.
Ukazuje się grafika przedstawiająca ścieżkę rowerową. Przypomina park. Po prawej stronie znajdują się kołyszące od wiatru drzewa i krzaki. Przy pomarańczowej ścieżce stoi niebieski, okrągły znak nakazu, z białym symbolem roweru. Na ścieżce obok znaku jest postać mężczyzny na czerwonym rowerze, w żółtym kasku. Postać macha lewą ręką. Sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. Po lewej stronie pojawia się z góry niebiesko-czerwona tabliczka z napisem tytułowym filmu: "Ruch drogowy dla rowerzystów". Również po lewej stronie, z dołu wysuwa się żółta belka, przypominająca drogowskaz z niebieskim napisem: "Zasady ruchu".
Scena przedstawia mocno zazieleniony park. Dużo kolorowych kwiatów, krzewów i drzew. Jest słoneczna, letnia pogoda. W tle widać blok mieszkalny. Przez środek sceny przebiega chodnik. Po którym jedzie w kierunku kamery, na różowym rowerze, dziewczyna, w wieku około 10-12 lat. Jest ubrana w szarą bluzkę, krótkie czarne spodnie i ma na głowie biały kask. Dziewczynka wita się z odbiorcami filmu.
Scena dynamicznie przechodzi na białe tło. Pojawia się jasno-niebieska elipsa z napisem: "Pamiętaj!".
Ponownie scena w parku. Julianna kontynuuje edukowanie widza, odnośnie bezpiecznego poruszania się rowerem oraz jak przygotować rower do drogi.
Julianna wskazuje na czerwoną lampkę z tyłu roweru.
Julianna wskazuje na kask.
Scena zmienia się na grafikę. Przedstawiającą rzut z góry skrzyżowania ulic w mieście. Widoczne są tory tramwajowe, chodniki, przejścia dla pieszych. Przy których znajdują się pionowe, niebieskie znaki w kształcie trójkąta, z czarną przechodzącą postacią na białym tle. To znak przejścia dla pieszych. Po prawej stronie skrzyżowania znajduje się ścieżka rowerowa po której porusza się rowerzysta w żółtym kasku na żółtym rowerze. Przy każdej stronie ulicy jest chodnik. Po obu stronach u dołu obrazu znajdują się krzaki. Po chwili z dołu wyjeżdża żółto-czerwony tramwaj. Po jego lewej stronie na ulicy podjeżdża pomarańczowa śmieciarka. Na ulicy po lewej stronie śmieciarki podjeżdża żółto-czerwony autobus miejski. Z góry pojawia się niebiesko-czerwona tabliczka z napisem "Zapraszam na podróż".
Grafika przenika w biel. Ukazuje się Julianna na różowym rowerze. Stoi trzymając go między nogami. Znajduje się na chodniku przy ścieżce rowerowej przy mało ruchliwej ulicy. W oddali znajdują się zaparkowane samochody. Bloki mieszkalne. Po drugiej stronie ulicy widoczne są sklepy. Jest słoneczna pogoda.
Julianna wyciąga prawą dłoń w kierunku kamery, scena zmienia się w białe tło. Z góry wysuwa się jasno-niebieska elipsa z okrągłym, niebieskim znakiem nakazu, biały symbol roweru. Po znaku przechodzi biały blask. Pod znakiem, wpisany w elipsę niebieski napis: "Droga dla rowerów. Znak nakazuje kierującemu rowerem jazdę drogą dla rowerów".
Scena wraca do poprzedniej lokacji. Dziewczynka odjeżdża na rowerze po ścieżce rowerowej w kierunku przejścia dla pieszych. W tle widoczny jest omawiany wcześniej znak ścieżki rowerowej. Biały rower wpisany w niebieski okrąg. Obok jest tablica kierunkowa wskazująca rondo, drogę na Poznań. Po prawej stronie jest widoczna duża kolumna stacji benzynowej z cenami paliwa.
Białe tło. Pojawia się z góry jasno-niebieska elipsa z niebieskim napisem "Pas ruchu dla określonych pojazdów. Wskazuje wyznaczony na jezdni pas ruchu przeznaczony dla pojazdów wskazanych na znaku".
Nad napisem pojawia się prostokątny, niebieski znak, na którym znajdują się dwie białe strzałki. Wskazujące do góry, przedzielone białą przerywaną linią. Obok strzałek jest biała linia ciągła. Za nią znajduje się biały symbol roweru, nad nim jest biała strzałka wskazująca do góry. Biały blask przechodzi po znaku.
Zacieniona aleja. W tle widać domki oraz bramy wjazdowe, w centralnym planie znajduje się pusta ulica. Obok chodnik, po którym jedzie Julianna na rowerze w kierunku kamery. Obok niej znajduje się drewniane ogrodzenie posesji.
Białe tło. Z góry pojawia się jasno-niebieska elipsa, zawierająca niebieski napis: "Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:".
Poniżej elipsy pojawia się niebieski tekst z prawej strony: "opiekuje się osobą w wieku do dziesięciu lat kierującą rowerem,", napis znika, pojawia się następny w tym samym miejscu: "szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 5O kilometrów na godzinę, wynosi co najmniej dwa metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerzystów oraz pasa ruchu dla rowerów,". Napis znika. Pojawia się następny w tym samym miejscu: "warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).".
Białe tło. Z góry pojawia się jasno-niebieska elipsa, poniżej znajduje się niebieski napis: "Przejście dla pieszych. Koniecznie zejdź z roweru.". Nad napisem jest widoczny kwadratowy znak nakazu, niebieskie tło, wpisany jest biały trójkąt. Na którym znajduje się czarna postać, symbolizująca pieszego. Po znaku przechodzi biały blask.
Scena przedstawia okolice nowoczesnego osiedla. Bloki są jasne. Pogoda jest ładna. W tle widać drzewa i zaparkowane samochody. Dziewczynka jadąca na rowerze zatrzymała się przed przejściem dla pieszych, zdecydowanie się rozglądając. Przekracza przejście, prowadząc rower obok siebie.
Białe tło. Z góry pojawia się jasno-niebieska elipsa, poniżej znajduje się niebieski napis: "Przejście dla pieszych i przejazd dla rowerzystów". Pojawia się niebieski, kwadratowy znak nakazu, wpisany biały trójkąt, znajdują się na nim czarne postacie przedstawiające idącego pieszego, a tuż obok niego postać jadącą na rowerze. Po znaku przechodzi biały blask.
Scena skrzyżowania. Widoczne przejście dla pieszych, obok niego wyznaczona czerwona ścieżka dla rowerów. Sygnalizatory świetlne pionowe i wiszące. W oddali widać drzewa, jadące samochody, jest ładna pogoda. Po pasach przechodzą piesi. Bohaterka filmu Julianna przejeżdża ścieżkę rowerową, kierując się do kamery.
Dziewczynka zatrzymuje się przy kamerze i zsiada z roweru.
Scena przesuwa się do widoku grafiki. Pokazującej widok z góry na skrzyżowanie dwóch dróg. Główna prowadzi z góry na dół. Druga jest z lewej strony. Widoczne są białe pasy na jezdni. Barierki i chodnik po lewej stronie. Po prawej są krzaki oraz dwie brązowe ławki za nimi. Na głównej ulicy pojawia się rowerzysta w żółtym kasku, na czerwonym rowerze, wystawiając lewą rękę pokazuje zamiar skrętu w lewo. Pod rowerem jest symbol żółtej strzałki, która jest animowana i pokazuje jaki manewr ma zamiar wykonać rowerzysta. Z prawej strony, wysuwa się żółta tabliczka, przypomina drogowskaz. Na niej znajduje się niebieski napis "Manewr skrętu".
Scena przesuwa się do widoku skrzyżowania dwóch pustych ulic. Główna przebiega z lewej strony. Druga ulica prowadzi w prawo. Jest ładna pogoda. Okolica wskazuje na osiedle domków, dużo drzew i krzaków, w oddali po prawej stronie widać zaparkowane samochody, za ogrodzeniem. Z góry jedzie Julianna na rowerze, sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. Unosi lewą dłoń. Zwalnia dojeżdżając do białej linii znajdującej się blisko środka skrzyżowania. Po czym skręca. Kontynuuje jazdę w kierunku zachodzącego słońca.
Scena przenika w biel. Jest ładna letnia pogoda. W oddali widać bloki mieszkalne oraz drzewa, oddzielone dwiema ruchliwymi ulicami. Barierki oddzielają drogę dla rowerów oraz chodnik na pierwszym planie. Julianna zatrzymuje się na rowerze i zsiada z niego na chodniku. Za nią jedzie rowerzysta po asfaltowej ścieżce dla rowerów.
Scena przesuwa się z góry. Białe tło. Zsuwa się z góry jasno-niebieska elipsa z niebieskim napisem: "Droga dla pieszych i rowerów. Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się na całej powierzchni drogi". Nad napisem, w elipsie, pojawia się okrągły, niebieski znak nakazu. Przedzielony białą, poziomą linią. W górnej jego części widoczne są dwie białe postacie, symbolizujące opiekuna z dzieckiem. Poniżej białej linii, jest biały symbol roweru. Po znaku przechodzi biały blask. Po lewej stronie pojawia się ciemno-niebieska elipsa z białym napisem: "Pamiętaj! Na takiej drodze piesi mają pierwszeństwo". Z elipsy wychodzi strzałka w tym samym kolorze, wskazując na znak nakazu.
Z prawej strony wjeżdża ciemno-niebieski napis, pisany wielkimi literami: "POZIOMA KRESKA". Z niego prowadzi strzałka w tym samym kolorze, wskazując na białą, poziomą linię na znaku nakazu. Wskazana linia podświetla się na biało.
Julianna wsiada na rower i odjeżdża po ścieżce rowerowej. Kamera podąża za nią. Po prawej stronie stoi niebieski, okrągły znak nakazu. Znak jest przedzielony białą, poziomą linią. Nad nią znajdują się dwie białe postacie, symbolizujące opiekuna z dzieckiem. Pod linią znajduje się biały symbol roweru.
Droga osiedlowa. Ładna letnia pogoda. Osiedlowe domki. Po lewej stronie drzewa przedzielone ogrodzeniem i bramami wjazdowymi. Droga wykonana z szarej kostki brukowej. Julianna zatrzymuje się na rowerze i zsiada z niego.
Scena przesuwa się. Białe tło. Z góry zsuwa się jasno-niebieska elipsa z niebieskim napisem: "Droga dla pieszych i rowerów. Ruch pieszych i rowerzystów odbywa się po stronach drogi wskazanych na znaku". Nad napisem, w elipsie, pojawia się okrągły, niebieski znak nakazu. Przedzielony białą, pionową linią. W lewej jego części widoczne są dwie białe postacie, symbolizujące opiekuna z dzieckiem. Po prawej stronie białej linii, jest biały symbol roweru. Po znaku przechodzi biały blask. Po lewej stronie pojawia się ciemno-niebieska elipsa z białym napisem: "W tym przypadku rowerzyści muszą jechać po prawej stronie". Z elipsy wychodzi strzałka w tym samym kolorze, wskazując na znak nakazu.
Z prawej strony wjeżdża ciemno-niebieski napis, pisany wielkimi literami: "PIONOWA KRESKA". Z niego prowadzi strzałka w tym samym kolorze, wskazując na białą, pionową linię na znaku nakazu. Wskazana linia podświetla się na biało.
Julianna wsiada na rower i odjeżdża po ścieżce rowerowej w dal. Mijając z prawej strony stojący, okrągły, niebieski znak nakazu. Białe postacie symbolizujące opiekuna z dzieckiem po lewej stronie, przedzielone pionową, białą linią. Po prawej stronie jest biały symbol roweru.
Ukazuje się grafika przedstawiająca ścieżkę rowerową. Przypomina park. Po prawej stronie znajdują się kołyszące od wiatru drzewa i krzaki. Przy pomarańczowej ścieżce stoi niebieski, okrągły znak nakazu, z symbolem roweru. Na ścieżce obok znaku jest postać mężczyzny na czerwonym rowerze, w żółtym kasku. Postać macha lewą ręką - sygnalizje zamiar skrętu w lewo. Po lewej stronie pojawia się z góry niebiesko-czerwona tabliczka z końcowym napisem filmu: "Bezpiecznej podróży".